Astronomi, predvođeni astrofizičarem Ilajasom Mostom sa Kalifonijskog Instituta za tehnologiju modelirali su dramatične poslednje milisekunde neutronske zvezde pre nego što je crna rupa progutala.
Rezultati sugerišu da u tim poslednjim trenucima površina zvezde puca kao tlo tokom zemljotresa. Naučnici razmatraju i kakve bi vrste signala ova kosmička kolizija mogla da pošalje širom svemira, a koje bi astronomi pomoću teleskopa na Zemlji i u orbiti mogli jednog dana da detektuju.
„Pre ove simulacije, ljudi su mislili da se neutronska zvezda može razbiti kao jaje, ali nikad nije postavljeno pitanje da li se taj proces može i čuti. Mi procenjujemo da se može čuti ili detektovati kao radio-signal“, rekao je Most.
Simulacija pokazuje da trenutak pre nego što neutronska zvezda bude progutana, ogromna gravitacija crne rupe cepa njenu površinu, izazivajući žestoka podrhtavanja zvezde. To uzrokuje da se moćno magnetno polje zvezde uvrne proizvodeći takozvane Alvenove talase. Neposredno pre nego što crna rupa proguta neutronsku zvezdu, ti talasi se pretvaraju u snažnu eksploziju sa emisijom radio-talasa.
Tokom nestajanja u crnoj rupi, simulacija pokazuje ogromne udarne talase koji, takođe, mogu da stvore primetne radio-signale, prenosi „Lajv sajens“.
Za detaljnu simulaciju zaslužan je superkompjuter u Nacionalnoj laboratoriji Lorens u Berkliju u Kaliforniji, opremljen grafičkim procesorima istim kao kod video-igara i instrumenata veštačke inteligencije poput „Čet dži-pi-tija“.
Istraživanje je objavljeno u žurnalu „The Astrophysical Journal Letters“.
Pogledajte i: